menusearch
royayavaydanesh.com

آشنایی با ساز زهی

قبلی
دایموند گلس
دایموند گلس
مشاهده
وودگلس
وودگلس
مشاهده
فلوید آرت
فلوید آرت
مشاهده
آموزش موسیقی
آموزش موسیقی
مشاهده
آموزش طراحی و نقاشی
آموزش طراحی و نقاشی
مشاهده
۱۳۹۸/۳/۲۹ چهارشنبه
(0)
(0)
آشنایی با ساز زهی
آشنایی با ساز زهی

سازهای زهی زخمه‌ای دسته‌ای از زه ‌صداها هستند که در آنها با زخمه زدن به وسیله انگشت یا مضراب بر عامل مرتعش ‌شونده صدا تولید می ‌شود.

سازهای زهی مرکب خانواده‌ای از زه‌صداها است با محملی برای زه‌ ها و تشدید کننده ‌ای که جزء جدایی ‌ناپذیر ساز است.

تار
تار یک ساز زهی مضرابی است که در ساخت آن از چوب، پوست، استخوان، زه و فلز استفاده می‌کنند. ساز تار از کاسه‌ی طنینی، پوست، خرک، دسته، سرپنجه، گوشی‌ها، شیطانک، دستان‌ها و سیم گیر تشکیل شده است. تار را در حالت نشسته به گونه‌ای در دست می‌گیرند که دسته‌ی ساز در سمت چپ و کاسه‌ی ساز در سمت راست قرار بگیرد و با مضرابی که در دست راست نوازنده قرار می‌گیرد به سیم‌ها ضربه می‌زنند و صدا را تولید می‌کنند و نوازنده دست چپ خود را در طول دسته حرکت می‌دهد. تار ۶ سیم از جنس فلز دارد که معمولا سیم‌های اول و دوم باهم و سیم‌های سوم و چهارم هم باهم کوک می‌شوند. سیم پنجم همصدای سیم‌های اول و دوم و سیم ششم یک اکتاو بم‌تر از سیم‌های اول و دوم کوک می‌شود. از این سازبرای موسیقی دستگاهی ایرانی استفاده می‌کنند.

 

سازهای زهی

 

 

 

سه تار:
سه تار از ساز‌های زهی مضرابی است نحوه‌ی به دست گرفتن و نواختن سه تار مانند تار است. با این تفاوت که سه تار دارای چهار سیم است. سه تار را به علت وزن کمی که دارد ایستاده هم می‌توانند بنوازند. در ساخت آن از چوب، فلز و زه یا نخ نایلون استفاده می‌کنند. سه تار از کاسه‌ی طنینی، صفحه رو، خرک، دسته، سرپنجه، گوشی‌ها، شیطانک، دستان‌ها و سیم گیرتشکیل شده است. از این ساز برای موسیقی دستگاهی ایرانی استفاده می‌کنند.

 

 

سه تار

 

هارپ یا چنگ
چنگ یک ساز زهی و از ساز‌های مشهور ایران باستان است. از این ساز در اشعار و ادبیات فارسی زیاد نام برده شده است. از این ساز بیشتر در ارکستر‌های غربی استفاده می‌شود.

 

 

ساز چنگ

 

 

 

 

عود:

بربط یا عود،سازی ایرانیاز رده‌سازهای زهی زخمه‌ای است که در خاورمیانه و کشورهای غربی شمال آفریقا رواج دارد.چون سطح ساز بربت از چوب پوشیده شده است، در زبان عربی  آن را عود نامیده‌اند .

 

ساز عود

 

 

سنتور:

سنتور سازی زوزنقه ای شکل که سازی کاملاً ایرانی است که برخی ساخت آن را به ابونصر فارابی  نسبت می‌دهند که مانند بربط،ساز دیگر ایرانی بعدها به خارج برده‌شد رایج‌ترین نوع سنتور (۹ خرکی) دارای ۷۲ سیم است که به دسته‌های ۴ تایی و در ۱۸ دسته تقسیم می‌شود.

 

سنتور

 

گیتار: گیتار نوعی ساز زهی است که با پیک یا انگشت نواخته می‌شود و از این جهت که سیم‌های آن در اثر ارتعاش تولید صدا می‌کنداین نوع گیتار شش سیم دارد 

 

انواع گیتار

 

انواع گیتارهای آکوستیک
گیتار آکوستیک:گیتاری است که وسیله‌ای جز بدنه آن صدای سیم‌ها را تقویت نمی‌کند، صدای سیم‌ها تنها در بدنهٔ چوبی توخالی آن تقویت می‌شود و به گوش می‌رسد. این نوع از گیتار معمولاً شش سیم فلزی دارند که ضخامت آن‌ها از زیرترین سیم تا بم‌ترین سیم به‌طور معمول بین ۱۳ تا ۵۶ هزارم اینچ می‌باشد. بدنه از اتصال صفحه چوبی پشتی، صفحه چوبی جلویی، و دو قسمت چوبی انحنادار کناری ساخته می‌شود، که صفحهٔ بالایی معمولاً دارای سوراخ یا سوراخ‌های بزرگی است که به واسطه شکل و محل قرار گرفتنشان می‌توانند ویژگی‌های آکوستیکی خاصی به ساز بدهند.

 

گیتار

 

انواع گیتارهای کلاسیک

اصولاً بایدگفت گیتار کلاسیک نوعی گیتار آکوستیک است. چون صدای آن بدون واسطه شنیده می‌شود. اما این نوع گیتار کمی با گیتارهایی که با عنوان آکوستیک شناخته می‌شوند تفاوت دارد. بدنه آن کمی کوچکتر بوده و در آن به جای سیم‌های فلزی از سه سیم نایلونی و سه سیم فلز تنیده شده به دور ابریشم استفاده می‌شود، که به آن صدای نرم و آرامی می‌دهد. این ساز نسبت به سازهای دیگر ارکستر و نیز گیتار آکوستیک صدای کمتری دارد و تنها یک سبک مشخص از موسیقی را ارائه می‌دهد.

 معمولاً گیتار کلاسیک از چوبهایی که رنگ قهوه‌ای تیره دارند ساخته می‌شود و گیتارهای با چوب‌های زرد و روشن‌تر از آن گیتارهای فلامنکو هستند.

 

 

گیتار

انواع گیتارهای الکتروآکوستیک

از لحاظ شکل نمی‌توان تفاوت چندانی بین یک گیتار الکتروآکوستیک با یک گیتار آکوستیک پیدا کرد. اما از لحاظ صوتی گیتار الکتروآکوستیک روند الکتریکی را پیش می‌گیرد، بدین صورت که صدا توسط پیکاب به شکل سیگنال الکتریکی درآمده، که بعد از طی کردن مسیرها و برخی ادوات الکتریکی، به وسیله آمپلی فایر تقویت می‌شود و سرانجام از طریق اسپیکرهای آمپلی فایر به گوش می‌رسد.

اگر تنظیمات خیلی خاصی برای آمپلی فایر (و افکت یا افکت‌ها) نداشته باشیم، صدای این نوع گیتار با گیتار آکوستیک تفاوتی نخواهد داشت، با این تفاوت که حالا صدا تا حدود زیادی تحت کنترل می‌باشد. نوازنده بدون آنکه مجبور به تعویض ساز برای پیدا کردن صدای مورد نظرش باشد می‌تواند از طریق تنظیم اکولایزری که روی گیتار قرار دارد حالت صدا را تغییر دهد و با صدایی که مورد نظرش است نوازندگی کند.

 

گیتار با بدنه چوبی نیمه خالی(گیتار جاز و بلوز )                          گیتار با بدنه توپر(انواع گیتار الکتریک)

 

 

 

زهی آرشه ای:دسته‌ای از سازهای زهی که زه‌ های آنها با استفاده از آرشه یا کمانه به صدا در می‌آید سازهای کمانه ‌ای نام دارند. عمل به صدا درآوردن زه‌ های سازهای کمانه‌ای با کمانه را کمانه‌ کشی می‌گویند. ویولن و کمانچه نمونه ‌ای از سازهای زهی کمانه‌ ای هستند. اگر حرکت کمانه از نوک به سمت پاشنه باشد به آن کمانه ‌کشی چپ و اگر حرکت کمانه از پاشنه به سمت نوک باشد به آن کمانه‌ کشی راست می‌گویند.

 

ویالون

 

کمانچه:

یک ساز زهی آرشه‌ای است که نوازنده آن را در حالت نشسته می‌نوازند و به طور عمودی در دست چپ نوازنده قرار می‌گیرد. انگشت‌های دست چپ در طول دسته حرکت می‌کنند و آرشه با دست راست به صورت افقی در حرکات رفت و برگشت بر سیم‌ها کشیده می‌شود. کمانچه دارای چهار سیم فلزی است که هر کدام ضخامتی متفاوت دارند. اجزای تشکیل دهنده‌ی کمانچه عبارت اند از کاسه طنینی، پوست، خرک، گوشی‌ها، شیطانک، سیم گیر، دسته، سرپنجه، پایه.

 

کمانچه
 

 

 

 

 

 


 

طراحی توسط یوتاب وب