menusearch
royayavaydanesh.com

آشنایی با سازهای بادی

قبلی
دایموند گلس
دایموند گلس
مشاهده
وودگلس
وودگلس
مشاهده
فلوید آرت
فلوید آرت
مشاهده
آموزش موسیقی
آموزش موسیقی
مشاهده
آموزش طراحی و نقاشی
آموزش طراحی و نقاشی
مشاهده
۱۳۹۸/۳/۳۰ پنج شنبه
(0)
(0)
آشنایی با سازهای بادی
آشنایی با سازهای بادی

ساز بادی به سازی گفته می‌شود که تولید صدا در آن از طریق دمیده شدن هوا در آن تولید گردد. سازهای بادی را به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: سازهای بادی برنجی و سازهای بادی چوبی. اصطلاح “چوبی” و یا “برنجی” بدان معنا نسیت که آن ساز از چه جنسی ساخته شده ، بلکه این طبقه بندی بر پایه چگونگی و نحوه تولید صدا در دهنی آن‌ها مربوط می‌شود. مثلاً فلوت جزءسازهای بادی چوبی محسوب می‌گردد،هرچند که بدنه آن از فلز است. یا فلوت ریکوردر که در گذشته بسیار رایج بود و از چوب ساخته می‌شد و امروز برای آموزش موسیقی به کودکان رواج دارد و از پلاستیک ساخته می‌شود ولی جزو سازهای بادی چوبی است.

 

ساز بادی

سازهای بادی به دو دسته تقسیم می شوند؟

سازهای بادی چوبی به آن دسته از سازهای بادی گفته می‌شود که تولید صدا در آنها از دو طریق انجام گردد.
سازهای بادی چوبی بی زبانه ( بی قمیش)
سازهای بادی چوبی زبانه دار ( با قمیش)
سازهای بادی چوبی بی زبانه ( بی قمیش ) به سازهائی گفته می‌شود که تولید صدادر آنها از طریق برخورد هوا با تیغه هوائی که در بدنه آنها وجود دارد صورت می‌پذیرد.(معمولاً لوله یا مجرای توخالی هستند که در آن ستونی از هوا یا در اثر دمیدن نوازنده در دهنی (مانند نی) و یا تیغه هوائی مانند فلوت به ارتعاش در می‌آید). سازهای بادی چوبی زبانه دار به سازهائی گفته می‌شود که تولید صدادر آنها از طریق دمیدن هوا و به حرکت در آمدن و ارتعاشات بخش کوچکی که از جنس نی یا پلاستیک است( قمیش – زبانه)انجام می‌شود. مانند کلارینت اجرای نت‌های مختلف و تغییر در ارتفاع صدا، با باز و بسته کردن کلیدها یا حفره و سوراخ‌های هوائی(برای بلند وکوتاه کردن طول لوله تشدید کننده) انجام می‌شود.

 

 

 

سازهای بادی

سازهای بادی برنجی
در این دسته از سازها تولید صدا از طریق لرزش سریع لب های نوازنده در درون کاسه دهنی حاصل می‌شود مانند ترومپت، ترومبون و توبا.

ترومپت:از سازهای بادی برنجی است که در محدودهٔ سوپرانو، زیرترین صدا ا در بین سازهای بادی برنجی می‌تواند تولید کند. ترومپت از دستهٔ سازهای انتقالیاست.

رومپت در انواع موسیقی ها،مانند موسیقی کلاسیک،موسیقی جاز، و موسیقی پاپ به کار می‌رود.

 

ترومپت

ترومبون:

ترومبون ار ایتالیایی می‌آید و به معنی «ترومپت بزرگ» است. ترومبون از دورهٔ رنسانس در موسیقی مذهبی کلیساها به‌کار می‌رفت، ولی در آثار ارکستری چندان رایج نبود.ترومبون در موسیقی جاز هم بسیار به‌کار رفته‌است.

 

 ترومبون

توبا:

این ساز نسبتاً جدید است و در قرن نوزدهم به مجموعه سازهای ارکستر افزوده شده‌است. مهم‌ترین نقشی که به این ساز در آثار موسیقی سمفونیک داده شده، در سمفونی فایتاستیکاثر هکتور برلیوز بوده‌است. شکل دیگر این ساز به‌صورت (توبا تِنور) یا (یوفونیوم) است. چگونگی ارتعاش هوا: هوا توسط لب‌های نوازنده مرتعش می‌شود.

 

توبا

 

سازهای بادی دسته بندی گسترده ای دارد که در مقاله های بعدی بیشتر در موردشون حرف میزنیم.

 

 

 

 

 

شرکت سازنده